Urządzasz lub remontujesz kuchnię? Zdecydowałeś się na zabudowę sprzętu, który znajdzie się w kuchni? Przed wyborem lodówki, sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę.
Kuchnia często jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu, a to dlatego, że nie tylko przygotowuje się tam posiłki, lecz także domownicy prowadzą rozmowy. Jeżeli zdecydowałeś się na zabudowę urządzeń, które się w niej znajdą, musisz szczególną uwagę zwrócić na ich wymiary. Jeżeli chodzi o te, to producenci oferują lodówki do zabudowy o wymiarach zbliżonych do urządzeń wolnostojących. Ponieważ jednak zostaną one umieszczone w specjalnych wnękach, faktycznie są mniej pojemne – są nie tylko węższe, lecz także płytsze. Warto wziąć te fakt pod uwagę, jeżeli twoja rodzina jest liczna, a w lodówka najczęściej jest zapełniona po brzegi.
Aby chronić lodówkę przed przegrzaniem
Skoro lodówka będzie w zabudowie, to pojawia się pytanie o wentylację powietrza. Jeżeli nie jesteś specjalistą, powinieneś zdać się na pomoc takich w określeniu wymiarów urządzenia. Dlaczego? Bo konieczne jest jeszcze uwzględnienie wolnej przestrzeni we wnęce, w której lodówka się znajdzie. Jeżeli urządzenie będzie dokładnie przylegać do ścian wnęki, to nie będziesz mógł się nim długo cieszyć – prędzej czy później dojdzie do przegrzania, co będzie wiązać się z koniecznością wymiany urządzenia.
Parametry lodówki
Wybierając lodówkę do zabudowy, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wymiary. Te, choć są bardzo ważne, nie zwalniają cię z konieczności zwrócenia uwagi na inne parametry. Ważna jest zatem klasa energetyczna, którą producenci oznaczają literami od A do G. Im wyższa klasa energetyczna, tym lepiej, bo oznacza to, że pobór energii elektrycznej jest mniejszy. Być może uważasz, że kilka złoty więcej miesięcznie za energię elektryczna to niewiele, ale pamiętaj, że w skali roku różnica będzie już odczuwalna.
System no frost – czy lodówka musi go posiadać?
Współcześnie oferowane urządzenia często są wyposażane w dodatkowe funkcje mające podnieść ich atrakcyjność i sprawić, że konsument zwróci na nie uwagę. Za taką należy uznać choćby system no frost, ale tylko wówczas, gdy mowa o lodówkach wolnostojących. W przypadku lodówki przeznaczonej do zabudowy, powinieneś wiedzieć, że jest podstawa. Z uwagi na ograniczony dostęp do urządzenia, usunięcie szronu może być problemem. System no frost odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza. Gdy działa poprawnie, szron nie będzie osadzał się choćby na ścianach lodówki – para woda, będzie gromadzona w specjalnym pojemniku.